Çinli otomobil üreticileri AB’ye misilleme yapılmasını bekliyor

Çin’de devlet destekli olarak faaliyet gösteren Global Times gazetesi, Çinli otomobil üreticilerinin AB’nin ek gümrük vergisi kararına karşılık misilleme beklediğini duyurdu.

Çinli üreticiler, elektrikli araç ihracatının kısıtlamasına misilleme olarak, Avrupa’dan Çin’e ithal edilen benzinli otomobillere yönelik vergilerin artırılması bekleniyor.

AVRUPALI OTOMOBİL ŞİRKETLERİNİN KATILDIĞI BİR TOPLANTI YAPILDI

Habere göre, kısa süre önce Avrupalı otomobil şirketlerinin de katıldığı bir toplantı düzenlendi. Toplantıda Çin otomotiv endüstrisinin hükümete sert önlemler almak için çağrıda bulunduğu açıklandı.

Konuya yakın kaynaklara göre toplantıya SAIC, BYD, BMW, Volkswagen ve Porsche’den yetkililer de katıldı.

Toplantının asıl amacının Avrupa’ya baskı yapmak ve ek vergilere karşı lobi yapmak olduğu da belirtiliyor.

VERGİNİN YÜZDE 25’E YÜKSELTİLMESİ ÖNERİLDİ

Global Times, Çin hükümetine bağlı bir otomobil araştırma merkezinin, Çin’in ithal benzinli sedanlara ve 2,5 litreden büyük motorlara sahip spor arazi araçlarına yönelik vergiyi yüzde 15’ten yüzde 25’e yükseltmesini önerdiğini bildirdi.

ÇİN TİCARET BAKANLIĞI, AB’Yİ KISKACA ALMA ÇABASINDA

Gazete yine geçen ay, Çinli şirketlerin yetkililerden Avrupa’dan gelen domuz ürünlerine yönelik bir anti-damping soruşturması açmalarını talep etmeyi planladıklarını da yazmıştı. Çin Ticaret Bakanlığı kısa süre önce bunu gerçekleştireceğini açıkladı. Ayrıca AB’nin süt ürünleri ithalatının incelenmesi de isteniyor.

Avrupa Komisyonu, 12 Haziran’da Çin’den ithal edilen elektrikli araçlar için temmuz ayından itibaren yüzde 38,1’e kadar ek gümrük vergisi alınmasına karar verdi.

AB istatistik kurumunun verilerine göre AB’nin Çin’e otomobil ihracatı 2023 yılında 19,4 milyar Euro değerindeydi. Aynı dönemde AB, Çin’den 9,7 milyar Euro değerinde elektrikli araç aldı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir